
21 Bal Nicos salotos
Nicos salotos – prancūzų virtuvės klasika ir, manau, neprieštarausite, kad kas jau kas, bet jie apie gerą maistą tikrai išmano. Salotos buvo sukurtos Nicoje XIX amžiaus pabaigoje ir pagrindiniai ingridientai buvo pomidorai, ančiuviai bei alyvuogių aliejus. Kaip matote, per laiką jos nemenkai evoliucionavo ir pasipildė kitais produktais. Po šiai dienai nesutariama, kokios yra tikrosios Nicos salotos, vieniems tunas nelabai, kitiems šparaginės pupelės ir bulvės – erezija. Žodžiu, tradiciniai ginčai dėl tradicinių patiekalų:).
Nicos salotų versija, kurią Jums šiandien noriu pristatyti yra viena iš populiariausių visame pasaulyje ir, mano nuomone, pati skaniausia. Receptas nėra sudėtingas, bet skonis priklausys nuo ingridientų kokybės ir paruošimo. Sugadinti salotas taip pat paprasta, kaip ir pagaminti, nes iki pilkumo suvirtų šparaginių pupelių ar pervirto kiaušinio mėlynas žiedas aplink trynį apetito tikrai nesužadins. Ir tik nesugalvokite naudoti tuno savo sultyse – tik aliejuje ir tik aukštos kokybės. Taigi, nuosekliai vadovaukitės receptu ir Jums viskas pavyks;).
Keli patarimai:
- Konservuotą tuną aliejuje galite keisti gabalėliu vidutiniškai kepto šviežio – bus tikra puota.
- Nicos salotas galite ruošti kaip užkandį vakarėliams, nes jos pakankamai ilgai išlaiko tiek išvaizdą, tiek skonį.
Ir paskutinis patarimas nedažnai gaminantiems, prieš ruošdami Nicos salotas apsiskaičiuokite laiką, nes per penkias minutes jų „nesumesite” ir gali tekti vakarieniauti vidurnaktį.
Skanių, lengvų, bet sočių Nicos salotų!

Ingredientai:
- 1 nedidelės romaninės salotos
- 1 nedidelio raudonojo svogūno
- 100 g. žalių šparaginių pupelių
- 5 mažų bulvyčių arba apie 200 g. paprastų bulvių
- 10 mažų pomidoriukų arba dviejų vidutinio dydžio pomidorų 1 pastaba
- 2 vidutinio dydžio kiaušinių
- 10 juodųjų alyvuogių su kauliukais 2 pastaba
- 4 ančiuvių filė aliejuje
- 230 g. stiklainio konservuoto tuno aliejuje (jokiu būdu ne savo sultyse ir rinkitės aukštesnės kokybės)
- druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų
Padažui:
- 1 nedidelės česnako skiltelės
- 1 arbatinio šaukštelio Dižono garstyčių (Dijon)
- 1 šaukšto šviežiai spaustų citrinos sulčių
- 4 šaukštų alyvuogių aliejaus
- druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų
Gaminimo eiga:
- Pasiruoškite padažą: česnaką truputį pasmulkinkite ir su žiupsneliu druskos sutrinkite grūstuvėje iki pastos konsistencijos (tą galite padaryti ir plokščia peilio dalimi), sudėkite į dubenėlį su likusiais padažo ingridientais ir gerai išplakite. Paragaukite, jeigu per rūgštu - įberkite žiupsnelį druskos, jeigu trūksta rūgštelės - šlakelį citrinos sulčių. Turėkite omeny, kad padažo skonis turi būti intesyvus, jis pasiskirstys tarp gausybės daržovių ir stipriai juntamas nebus. Kol pasiruošite likusius produktus, padažą laikykite uždengtą šaldytuve, bet išimkite 10 minučių prieš tiekiant, kad įgautų kambario temperatūrą.
- Bulves nuplaukite, sudėkite į nedidelį puodą ar prikaistuvį, užpilkite šaltu vandeniu ir užvirkite ant aukštos ugnies. Vandeniui užvirus įberkite druskos, ugnį sumažinkite iki vidutinės aukštos ir virkite, kol bulvės bus minkštos. Ar bulvės išvirusios galite patikrinti įbedę ploną peilį, jeigu jį ištraukiate lengvai, be jokio pasipriešinimo, jos išvirę. Bulves nukoškite ant metalinio sietelio (plastikinis išsilydys), jį uždėkite ant puodo, kuriame virė ir ant vidutinės ugnies garinkite apie 5 minutes. Vėliau perdėkite į lėkštę, kad pilnai atvėstų. Atvėsusias bulves supjaustykite nedidelėmis riekelėmis (mažas bulvytes į keturias dalis).
- Išsivirkite kiaušinius, jie turi būti virti kietai. Į prikaistuvį pripilkite šalto vandens ir užvirkite ant aukštos ugnies. Šaukštu atsargiai sudėkite kiaušinius, šiek tiek sumažinkite ugnį ir virkite 12 minučių. Praėjus laikui, nupilkite vandenį ir atvėsinkite labai šaltame vandenyje. Atvėsusius kiaušinius supjaustykite riekelėmis, padalindami į keturias dalis.
- Į nedidelį puodą pripilkite šalto vandens, įberkite druskos ir užvirkite ant aukštos ugnies. Šparagines pupeles nuplaukite ir nupjaukite galiukus tik iš tos pusės, kuria jos buvo prisitvirtinę prie stiebo, ploną bei riestą uodegėlę palikite. Pupeles sudėkite į verdantį vandenį, šiek tiek sumažinkite ugnį ir vandeniui pakartotinai užvirus virkite: labai plonas apie 1 minutę, storesnes apie 2-3 minutes. Ar pupelės išvirę galite patikrinti išgriebę vieną ir paragavę (aš visuomet taip darau), jos neturi būti visiškai minkštos, bet su vos vos juntamu kietumu/ traškumu. Išvirusias nupilkite ant sietelio ir minutėlę skalaukite po labai šaltu vandeniu, kad sustabdytumėte virimo procesą. Pupeles palikite ant sietelio, kad nuvarvėtų ir visiškai atvėstų. Mažesnes įstrižai perpjaukite per pusę, didesnes į dvi ar tris dalis.
- Iš juodųjų alyvuogių išimkite kauliukus, tai lengviausia padaryti jas sutraiškant stiklinės dugnu arba spaudžiant plataus peilio plokštuma. Alyvuoges padalinkite į tris/ keturias dalis.
- Pomidoriukus nuplaukite ir perpjaukite per pusę, jeigu naudosite pomidorus - supjaustykite skiltelėm.
- Svogūną nulupkite, nuplaukite ir supjaustykite plonais pusžiedžiais.
- Salotų lapus nuplaukite ir gerai nusausinkite.
- Ančiuvių filė supjaustykite smulkiais gabalėlias.
- Į dubenį, kuriame tieksite salotas sudėkite stambiai suplėšytus salotų lapus. Ant viršaus išdėliokite pomidoriukus, bulves, alyvuoges, raudonąjį svogūną, šparagines pupeles, į mažesnius gabalėlius išskirsytą tuną, kiaušinio skilteles ir smulkintus ančiuvius. Viską apibarstykite šviežiai maltais juodaisiais pipirais bei nedideliu žiupsneliu druskos. Salotas apšlakstykite padažu (prieš tai dar kartelį jį išplakite, nes bus susisluoksniavęs) ir labai švelniai viską išmaišykite.
Pastabos:
- Pomidorus sezono metu šioms salotoms galite rinktis kokios tik norite veislės, bet žiemą, kuomet pomidorai būna it plastikiniai, rinkitės mažus pomidoriukus, jų odelė plonesnė ir skonio jie turi gerokai daugiau.
- Labai rekomenduoju visuose patiekaluose naudoti tik alyvuoges su kauliukais. Iškaulintos dažniausiai yra blankaus skonio, būna minkštos ir juntamas stipresnis marinato skonis.
No Comments