20 Rgp Aviečių uogienė
Man aviečių uogienė yra visų uogienių karalienė, todėl negalėjau nepasidalinti savo pačiu geriausiu receptu. Pats gaminimo procesas nėra toks, kad viens du ir paruošta, bet rezultatas labai vertas to papildomo pasikrapštymo virtuvėje. Kažkada uogienių viriau daug ir pačių įvairiausių, bet pastaraisiais metais apsistojau ties keliom, nes, stumdymas pilnų stiklainių iš vienos lentynos į kitą – labai jau nedėkingas užsiėmimas. Ir praėjo šiek tiek laiko, kol išmokau įvertinti savo šeimos pajėgumus bei vertinti tiek darbo, tiek produktų sąnaudas. Todėl dabar mūsų namuose yra gaminamos tik dvi uogienės – slyvų su graikiniais riešutais (nežmoniško derliaus dėka) ir aviečių. Beje, aviečių savo kukliame ūkyje neturime, todėl šiai uogienei jas arba perku, arba gaunu dovanų (kuo visuomet labai džiaugiuosi) iš tėvų draugų. Kaip supratote, vienaip ar kitaip aviečių uogienę aš verdu kasmet, nes be jos žiemojimas būtų ne toks skanus:).
Keli pastebėjimai prieš kimbant į darbus. Vyrauja skirtingos nuomonės dėl aviečių plovimo – vieni kategoriškai nerekomenduoja jų plauti – kiti priešingai. Vis tik, aš vadovaujuosi viena paprasta taisykle – jeigu žinau, kad jos ekologiškos, iš patikimo augintojo bei nesmėlėtos, tuomet neplaunu, kitu atveju – labai greitai nuskalauju po šaltu tekančiu vandeniu. Antras pastebėjimas dėl uogienės tirštumo: jeigu mėgstate vidutinio tirštumo – verdate trumpiau, jeigu norite džemo konsistencijos – ilgiau. O kaip nustatyti tą tirštumą rasite recepto aprašyme.
Labai rekomenduoju išbandyti šį receptą ir džiuginti save bei artimuosius pačia skaniausia aviečių uogiene:)!
Skanaus!
Ingredientai:
- 1 kg. šviežių aviečių
- 3 šaukštų šviežiai spaustų citrinos sulčių
- žiupsnelio druskos
- 2 arbatinių šaukštelių vanilės ekstrakto
- 700-800 g. balto cukraus
Gaminimo eiga:
- Visų pirma pasiruoškite stiklainius.Įsitikinkite, kad Jūsų stiklainiai neturi jokių įtrūkimų, o dangteliai švarūs, nesurūdiję ir sandariai užsidaro.Orkaitę įkaitinkite iki 130'C. Stiklainius su dangteliais kruopščiai išplaukite karštame vandenyje (galite su soda, bet tik ne su indų plovikliu). Dangtelius sudėkite į kepimo skardą išklotą kepimo popieriumi. Ant orkaitės grotelių patieskite kitą kepimo popieriaus lakštą ir sudėkite dar drėgnus stiklainius, bet taip, kad jie nesiliestų. Skardą su dangteliais įstumkite po grotelėm, uždarykite dureles ir viską kaitinkite apie 30 minučių. Karščiui atspariomis kepimo pirštinėmis atsargiai išimkite stiklainius su dangteliais iš orkaitės ir sudėkite ant švaraus virtuvinio rankšluosčio.
- Į šaldymo kamerą įdėkite nedidelę lėkštutę (vėliau su ja patikrinsite uogienės tirštumą).
- Avietes perrinkite, nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir trumpam palikite ant sietelio, kad nuvarvėtų vanduo.
- Pusę aviečių (500 g.) suberkite į puodą, ant viršaus supilkite citrinos sultis ir sutrinkite bulvių košei skirta trintuve. Puodą uždėkite ant kaitlentės ir nustatykite aukštą ugnį (ne maksimalią). Uogoms užvirus nuolat maišykite mediniu šaukštu ir virkite 5 minutes.
- Ant didesnio dubens uždėkite tankų metalinį sietelį ir supilkite pavirtas uogas. Mediniu šaukštu trinkite, kol sietelyje liks bevek vien sėklos ir labai mažai minkštimo. Sėklas išmeskite, jų daugiau neprireiks.
- Į puodą suberkite likusias avietes, pertrintą minkštimą su sultimis, vanilės ekstraktą, žiupsnelį druskos bei cukrų (iš pradžių 700 g.). Viską išmaišykite ir kaitinkite ant vidutinės aukštos ugnies. Uogienei užvirus sumažinkite ugnį, kad viskas švelniai kunkuliuotų bei nesitaškytų. Nugraibykite į paviršių iškilusias putas ir tą darykite viso virimo metu, vos tik atsiras naujų.
- Retkarčiais pamaišydami uogienę virkite apie 1 valandą (tikslus laikas priklauso nuo aviečių rūšies, jų sultingumo ir pageidaujamo tirštumo). Uogienei baigiant virti maišykite beveik nuolat, kad greičiau sutirštėtų.
- Praėjus 40-45 minutėms pradėkite tikrinti tirštumą. Išimkite lėkštutę iš šaldymo kameros, užlašinkite šlakelį uogienės ir paverskite. Jeigu uogienė nuteka labai greitai - virkite toliau ir po 10 minučių vėl patikrinkite (lėkštutę laikykite šaldymo kameroje). Jeigu nuteka labai lėtai ir greitai sustingsta - uogienė paruošta. Bet jeigu norite ne uogienės, o džemo, tuomet virkite, kol užlašinus ant lėkštutės skystis netekės ir pastūmus pirštu susiformuos raukšlės.
- Į virimo pabaigą paragaukite ar netrūksta saldumo (priklauso nuo aviečių rūšies) ir, jeigu reikia, įberkite papildomą 100 g. cukraus. Naudojant papildomą kiekį cukraus uogienę pavirkite dar 5-10 minučių ir nepamirškite nugraibyti putų.
- Išvirusią uogienę išpilstykite į paruoštus stiklainius iki pat viršaus ir sandariai užsukite dangtelius. Stiklainius dangteliu žemyn sustatykite ant virtuvinio rankšluosčio. Užklokite juos šiltais audiniais (pledas, keli frotiniai rankšluosčiai ar kt.) ir palikite lėtai vėsti visą parą.
- Atvėsusią uogienę laikykite rūsyje ar kitoje šaltoje patalpoje, bet atidarytą - tik šaldytuve.Skanaus!
Komentarų nėra